Czy kosmetyki wegańskie to to samo, co naturalne?

arbonne opinia

Kosmetyki naturalne, ekologiczne, BIO, wegańskie – rzeczywiście łatwo pogubić się w opisach środków pielęgnacyjnych, jakie serwują nam ich producenci. Warto jednak uświadomić sobie podstawowe różnice i wybierać preparaty, na których naprawdę nam zależy.

Nie ma wątpliwości, że Polacy zaczynają tworzyć grupę coraz bardziej świadomych konsumentów. Wraz z trendem zdrowego stylu życia, zdrowych diet i korzystania z naturalnych środków, dotarły do nas produkty, które mają w pełni spełniać nasze nowe potrzeby. To dlatego na półkach w drogerii znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które opatrzone są wyraźnymi oznaczeniami typu „BIO”, „EKO” czy „wegańskie”. Priorytetem jest jednak dokładne czytanie etykiet i składów poszczególnych kosmetyków. Okazuje się, że preparat naturalny nie musi być wegański, a ten wegański nie musi być wcale ekologiczny.

Kosmetyki naturalne, np. Arbonne opinie i nie tylko

Kosmetyki BIO, ekologiczne, naturalne – w takich przypadkach mowa o środkach, które w swoim składzie nie zawierają chemicznych, sztucznych substancji. Co ciekawe, kosmetyki naturalne wcale nie muszą być kosmetykami dla wegan. Nikt nie kwestionuje bowiem prawa do zawarcia w nich składników pochodzenia zwierzęcego czy testowania preparatów na zwierzętach. Chodzi raczej o to, że nie znajdziemy w ich składzie żadnych sztucznych tworów. Przykładem są kosmetyki Arbonne, w jakich bazą są ekstrakty roślinne.

Kosmetyki naturalne najczęściej wybierają ci, którym zależy na ochronie środowiska, ale też ci, którzy nie chcą zmagać się z problemami skórnymi, takimi jak podrażnienie czy alergie. Zgodnie z opinią większości, to właśnie kosmetyki naturalne są najbardziej bezpieczne i zdrowe dla wrażliwej skóry.

Kosmetyki wegańskie

Kosmetyki wegańskie to nie tylko kosmetyki dla wegan. Przecież sięgają po takie nie tylko osoby, które stosują wegańską dietę, ale też wszyscy ci, którym zależy na ochronie zwierząt. Okazuje się, że w składzie tych kosmetyków nie znajdziemy substancji pochodzenia zwierzęcego. Cały skład bazuje na ekstraktach roślinnych. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki wegańskie muszą być ekologiczne, w pełni naturalne. Mogą zawierać w swoim składzie sztuczne substancje, ale nigdy nie takie, które były testowane na zwierzętach.

Pamiętajmy więc, że wybierając kosmetyki wegańskie, nie możemy liczyć na pełną ekologiczność, chociaż oczywiście istnieją producenci, którzy takie środki oferują. W tym przypadku najważniejsze jest jednak to, że w procesie ich produkcji całkowicie omijane są zwierzęta. Zarówno w fazie doboru składu konkretnego preparatu, ale również testowania takiego środka.