Badanie narządów w jamie brzusznej

Zdaniem medyków, badanie ultrasonograficznie wszystkich narządów, jakie znajdują się w całej jamie brzusznej, powinno przeprowadzać się profilaktycznie co 3 lata. Jeśli zachodzi taka konieczność to oczywiście w miarę potrzeb.

To jedno z podstawowych badań, dzięki któremu możliwa staje się ocena poszczególnych organów i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, już we wczesnym stadium choroby. Do tego, badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, można je powtarzać wielokrotnie, o ile pacjent właściwie się do takiego badania przygotuje.

Usg jamy brzusznej można wykonać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia NFZ. Nie oczekujmy jednak, że zostanie ono wykonane szybko – czasem trzeba czekać na realizację wiele miesięcy. Można je również wykonać w placówkach prywatnych. Takie znajdziemy po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła typu „usg jamy brzusznej warszawa”.

Dzięki Usg, możliwe staje się zbadanie między innymi wątroby, nerek, śledziony, trzustki, pęcherza, gruczołu krokowego czy dróg żółciowych.